Świnoujście – kraina 44 wysp

Świnoujście to 40-tysięczne miasto na północno-zachodnim krańcu Polski – najdalej wysunięte na północny-zachód miasto w kraju. Świnoujście to miasto-uzdrowisko z portem morskim i kąpieliskiem, położone nad cieśniną Świną oraz nad Morzem Bałtyckim.

Świnoujście jest miastem położonym na 44 wyspach – 3 dużych (Uznam, Wolin, Karsibór) oraz na kilkudziesięciu mniejszych wyspach i wysepkach.

Łeba - wydma Łącka

Olbrzymia plaża

Plaża w Świnoujściu ciągnie się na prawie 10 kilometrów (3,7 km znajduje się na wyspie Uznam, 6 km na wyspie Wolin). Jest też szeroka (w najszerszym miejscu ma 200 m) i płytka. Zawdzięcza te cechy faktowi, że każdego roku poszerza się wskutek cofania się morza.
Łeba plaża

Promenada nadmorska

Promenada nadmorska w Świnoujściu to przedwojenny bulwar graniczący z dzielnicą uzdrowiskową. Wzdłuż promenady znajdują się punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa, kasyno i oceanarium. Równolegle do promenady ciągnie się nowa Promenada Zdrowia, a przy niej są place zabaw, siłownie, źródełka z wodą pitną, stacje dla rowerów oraz park rekreacyjny.
Łeba Zamek

Latarnia Morska

Latarnia Morska Świnoujście to najwyższa latarnia nie tylko w Polsce (67,7 m), ale i w całym basenie Morza Bałtyckiego i jedna z najwyższych na świecie. Jest najwyższą w świecie latarnią wybudowaną z cegły, a na jej szczyt prowadzi 308 schodów.

Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Peenemünde w Niemczech (około 38 km na zachód), a Latarnią Morską Kikut (około 28 km na wschód).

Pomnik Rybaka

Fort Gerharda

Fort Gerharda, zwany również Fortem Wschodnim lub Werk II (dzieło nr 2) – jeden z fortów Twierdzy Świnoujście. Położony jest we wschodniej części Świnoujścia, w dzielnicy Warszów, na wyspie Wolin, w pobliżu latarni morskiej.

Można w nim zobaczyć jedną z najlepiej zachowanych w Europie ław artyleryjskich kalibru 150 mm i 210 mm z zachowanymi reliktami różnych typów mocowań armat.

Kładka Ustka

Rejsy

Dużą atrakcją dla turystów jest możliwość skorzystania z szerokiej oferty rejsów pasażerskich. Latem można skorzystać z rejsów po porcie, Bałtyku i do pobliskich niemieckich miejscowości letniskowych: Ahlbecku, Heringsdorfu i Bansinu, a od 2004 roku także do Międzyzdrojów. Katamaranem można popłynąć na wyspę Rugia.

Most Darłówek

Wieża widokowa

Wieża widokowa po byłym kościele protestanckim Marcina Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej. Godziny otwarcia: codziennie: 10.00 -18.00; ceny biletów: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł (dla grup od 10 os. oraz dzieci do 12 roku życia)