Darłowo – królewskie miasto

Darłowo leży w województwie zachodniopomorskim, nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej, około 40 km na zachód od Ustki.

Historia Darłowa sięga XI wieku. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1271 roku. Urząd Miasta Darłowa przedstawia za pełną nazwę miasta – Królewskie Miasto Darłowo, z tego względu, że w 1382 roku. urodził się w tym mieście Eryk I Pomorski – król Danii, Szwecji i Norwegii, który po detronizacji powrócił ze Skandynawii do Darłowa.

Ok. 3 km na północ od zabytkowego centrum Darłowa znajduje się Darłówko – nadmorska część miasta położona u ujścia rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego. W Darłówku znajduje się kąpielisko morskie, latarnia morska, port, a także jedyny w Polsce park wodny wypełniony słoną wodą pochodzącą z morza.

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich – jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku.

Zobacz więcej

Darłowo Rynek

Rynek Starego Miasta

Darłowo zachowało unikatowy średniowieczny układ urbanistyczny z rynkiem pośrodku jako głównym placem w mieście. Trzeba przyznać, że darłowski rynek z ratuszem i kościołem mariackim robi imponujące wrażenie.
Darłowo Rynek

Ratusz miejski

Ratusz miejski – to okazała budowla w stylu barokowym, z 1725 roku. Nad głównym wejściem do darłowskiego ratusza znajduje się kamienny renesansowy portal pochodzący z poprzedniego ratusza, który spłonął w 1722 roku..

Pomnik Rybaka

Pomnik Rybaka

Fontanna z posągiem rybaka znajdująca się na darłowskim rynku przed ratuszem to jeden ze znaków rozpoznawczych Darłowa. Pomnik Rybaka, autorstwa niemieckiego artysty Wilhelma Grossa, pochodzi z 1919 roku. Na bruku wokół pomnika możemy podziwiać galerię ryb Morza Bałtyckiego.

Latarnia morska Darłowo

Latarnia morska Darłowo

Latarnia morska Darłowo jest usytuowana u podnóża wschodniego falochronu w Darłówku, u ujścia rzeki Wieprzy do morza. Latarnia w Darłówku pochodzi z 1885 roku. Ostatni remont latarni miał miejsce w 1927 roku. Wieża latarni w Darłowie ma wysokość 22 metrów.

Most Darłówek

Most rozsuwany w Darłówku

Most rozsuwany w Darłówku im. Kapitana Witolda Huberta powstał na rzece Wieprzy w 1988 roku. Most ma 58 metrów długości i 5 metrów szerokości i jest dostępny dla ruchu pieszych. Wieża kontrolna mostu w Darłówku ze względu na swój specyficzny, iście kosmiczny wygląd jest potocznie nazywana UFO..

Kalendarz imprez DARŁOWO 2022

CZERWIEC 2022

LIPIEC 2022

SIERPIEŃ 2022