Hel

Hel to 3-tysięczne miasteczko na cyplu, na końcu Półwyspu Helskiego (Mierzei Helskiej).

Atrakcje turystyczne:
– Helskie Fokarium
– Stacja kolejowa Hel
– Kamienne umocnienia falochronów
– Plaża w końcówce Helu od strony Morza Bałtyckiego
– Latarnia morska udostępniona do zwiedzania, 41,5 m
– Piaszczyste plaże – w tym od 2004 r. odcinek plaży morskiej strzeżonej przez zespoły ratowników z psami;
– Muzeum Rybołówstwa Morskiego z wieżą widokową (mieszczące się w dawnym kościele gotyckim św. Piotra i Pawła z XIV w.);
– Port morski Hel;
– Skansen Broni Morskiej;
– Muzeum Obrony Wybrzeża;
– największa w Polsce rzeźba z drewna (14 metrów długości, masa ponad 10 ton), przedstawiająca bohaterów wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima, wykonana przez gdynianina Roberta Wyskiela we Włościbórku koło Sępólna Krajeńskiego.

Latarnia morska w Helu

Latarnia morska w Helu

Latarnia Morska Helu to ośmiokątna wieża z czerwonobrunatnej licowanej cegły, zwężająca się ku górze, zakończona galerią pod stożkowym dachem, na którym znajduje się jedna z helskich anten radiowych.

Latarnia w Helu ma 41,5 m wysokości, a jej światło (i taras widokowy) umieszczone na wysokości 39 m widać nawet z odległości 18 Mm (ok. 36 km). Źródłem światła jest 1000 W żarówka, która w przypadku przepalenia się wykonuje automatycznie obrót o 45 st., a na jej miejsce ustawia się żarówka zapasowa.

Kołobrzeg molo

Fokarium w Helu

Fokarium w Jelu jest częścią Stacji Morskiej – naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.

Jest to przede wszystkim placówka badawczo-hodowlana, dzięki której w przyszłości foki znów zasiedlą południową część Bałtyku, a jednocześnie ośrodek rehabilitacji osobników chorych i osłabionych. Wyleczone foki są wypuszczane na wolność, podobnie jak przychówek hodowlanego stada.

Zwiedzanie: Wejście tylko za opłatą 10zł osobę [2 x 5zł] – płatne w automatycznych bramkach.

Kołobrzeg - rejsy wycieczkowe

Port rybacki

Port powstał w latach 1892-1893 w bezpośredniej bliskości cypla helskiego, na przybrzeżnej mieliźnie o szerokości ok. 350 m. Był to pierwszy port jaki zbudowano na Półwyspie Helskim. Pierwotnie przystań kutrów i łodzi rybackich osłaniał falochron o konstrukcji drewnianej, który zajmował obszar odpowiadający obecnemu basenowi wewnętrznemu. Dopiero kolejne modernizacje, dokonane przez rząd II Rzeczypospolitej w latach 1924-25 i 1929-33, doprowadziły do uzyskania konkretnej konstrukcji i powierzchni.